Niagara Şelaleleri

Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın doğusunda, ABD ile Kanada sınırı arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde bulunur. 3 büyük şelaleden oluşur. Horseshoe (Atnalı Şelalesi) bunların en büyükleridir. American Falls ve Bridal Veils Fall diğer iki küçük şelalelerdir.

Niagara Şelaleleri

Niagara Şelalesi’nden yarım dakikada 168.000 m³ su akar.Kuzey Amerika’nin en büyük şelalesi olan Niagara, 10.000 yıl önce Kuzey Kutbu’ndan gelen buz kütlelerinin yol açtığı çöküntülerdir. Şelalenin çevresi Niagara Şelaleleri Parkıdır ve kardeş şehirler olan Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma altındadır. Niagara isminin yerli dilindeki “Onguiaahra” (düz) kelimesinden geldiği sanılmaktadır. Ayrıca 3büyük şelaleden oluşur 51 metre dir.

Niagara Şelaleleri Nehir çevresindeki Nikola Tesla tarafından yapılan birkaç hidroelektrik santrali hem ABD hem Kanada için elektrik üretmektedir. Şelale çevresinde yapilabilecek aktiviteler, Niagara Parkından büyük şelaleyi ve havaya uçan suların oluşturduğu gökkuşağını izlemek, şelalenin altına kadar ilerleyen bot gezilerine katılmak, ortası sınır kabul edilen Rainbow köprüsünden diğer ülkeye geçmek veya gümrüksüz mağazalardan alışveriş yapmaktır. Niagara Şelalesi 1932 yılında tamamen donarak buz olmuştur.

Niagara Şelaleleri Kanada tarafı Amerika tarafına nazaran daha gelişmiştir. Şelale bot turlarıyla ünlüdür.

 

Niagara Şelalesi dünyanın tartışmasız en ünlü şelalesidir. Birçok özelliği ile ilk sıralarda bulunan Niagara şelalesi dünyada en çok tanınan şelale ve dünyada en çok ziyaretçi ve turist çeken şelaledir. Şelale yükseklik bakımından dünyadaki en yüksek şelalelerden kat kat daha alçak bir şelale olmasına karşın özellikle taşıdığı su miktarı ve içerisinde birçok şelaleyi barındırmasından dolayı oldukça önemlidir.

Niagara Şelaleleri Dünyanın en güzel tabii manzaralarından olan bu şelalenin önemini göz önünde tutan Kanada’nın Ontario ve ABD’nin New York eyaletleri, şelale çevresindeki toprakları umumi park haline getirmişlerdir.

Niagara Şelalelerinin en güzel manzarası, Kanada tarafından Queen Victoria parkından, ABD tarafından da, Amerikan Şelalesinin ucundaki Prospect noktasından ve bu noktadan 300 metre kadar aşağıdaki Rainbow (Gökkuşağı) Köprüsünden görülür. Ziyaretçiler, ABD kıyısındaki Keçi Adasına bir köprüden geçerek gidebilirler. Oradaki bir asansörle şelalenin dibine inmek ve dökülen suların ardından “Rüzgar Mağarası” denen, tabii teşekküle geçmek mümkündür. Niagara Şelaleleri

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yazar: | 2018-02-21T13:08:48+00:00 Mart 12th, 2017|0 Yorumlar

Yazar Hakkında:

Coğrafya eğitimi ve öğretimi ile alakalı; ders notları, soru bankaları, yazılılar, sunular, resimler, videolar vb bilgi paylaşım platformu.

Takıldığın mevzularda yorum yap

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.