Coğrafya Belgeselleri

Ateşten Doğan Yaşam Muhteşem Gezegen

Ateşten doğan yaşam, muhteşem gezegen, amazing planet, Coğrafya belgeseli. Evrenin ve dünyanın oluşumu, levhalar, volkanizma, depremler, sıcak su kaynakları, fay hatları, kırıklı yapılar konularını içeren muazzam bir belgesel.

Ateşten doğan yaşam belgeseli özellikle 10.sınıf coğrafya yerin şekillenmesi konusunu daha iyi öğrenmek için izlenilmesi gereken belgesellerden biridir. Yerin kısımları, evrenin oluşumu, dünyanın oluşumu, levha hareketleri konularını görsel olarak öğrenme imkanı sağlıyor.

Belgeselde levha hareketlerine bağlı olarak volkanik faaliyetler, depremlerin görüldüğü fay hatları, sıcak su kaynakları gibi yerin iç kısmı ile ilgili konuları içermektedir.

Ateşten Doğan Yaşam – Muhteşem Gezegen (Amazing Planet)

Dünyanın oluşumu ile ilgili anlatılanlar insanı hayretler içinde bırakıyor. Zarafeti ve gücüyle bizi şaşırtıyor. Dünyanın oluşumu ile ilgili olaylar insanoğlundan milyar yıllar önce gerçekleşmiş olaylardır.
Muhteşem Gezegen Ateşten doğan yaşam (Amazing Planet) Coğrafya belgeseli için, NASA, Amerikan Jeoloji izleme Enstitüsü ve National Geographic ile beraber bir çalışma yapıldı. Dünyanın oluşum tarihi ile alakalı muhteşem görseller hazırlandı. Milyarlarca yıl süren dünyanın oluşumu, kıtaların hareketleri saniyelik görüntülere aktarıldı. Kıtaların bir birleri ile çarpışması, muhteşem  Himalaya oluşması, Mariana çukuru gibi okyanus çukurlarının oluşması belgesel içinde işlenmiştir.

Dünya milyar yıllar önce güneşte meydana gelen big bang adı verilen büyük patlama neticesinde uzay boşluğundaki parçalar çekirdek etrafında birleşip bir ateş topu haline geliyor. Daha sonra bu ateş topu  soğuyup yer kabuğunu oluşturmuştur. Daha sonra atmosfer ve iklim olayları oluşmuştur.

Yer kabuğunda neden sürekli depremler oluyor, Volkanlar neden patlıyor. deniz seviyesindeki yerler nasıl dünyanın zirvesi haline geliyor bu konulardan bahsedilmiştir. BBC Ateşten Doğan Yaşam – Muhteşem Gezegen (Amazing Planet) Belgesel izle

derscografya.com/cografya-belgeseller/

natgeotv.com/tr/belgeseller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu