9. Sınıf Ders Notları

Bakı Nedir?

Bakı Nedir? Sıcaklığa Etkisi Nelerdir?

Bakı nedir?, Güneş ışınlarının düşme açısına bağlı olarak sıcaklığı etkileyen bir özelliktir. Güneş ışınlarının düşme açısı eğim durumuna bağlı olarak değişir. Güneş ışınları dönenceler haricindeki bir merkeze eğim şartlarına bağlı olarak dik açılarla gelebilir. Örneğin; yengeç dönencesinin kuzeyinde yer alan Türkiye’de düz zeminlere güneş ışınları dik açıyla gelmezken, eğimli olan dik yamaçlarda dik ve dike yakın açılarla gelebilir.

Bu nedenle Türkiye’de dağların güneye bakan yamaçları kuzeye bakan yamaçlarından daha sıcaktır. Buna bakı faktörü de denir. Bakı nedir? Bir başka ifadeyle eğimli yamaçların güneş ışıklarına karşı konumuna denir. Bakı etkisinin görüldüğü yamaçlar güneş ışınlarını dike yakın açılarla aldığı için güneşten gelen enerji miktarı fazladır.

Bakı Nedir? Bakının  sıcaklık dağılışı üzerinde etkisinin en fazla hissedildiği yer ılıman kuşaktır. Dönenceler arasında kalan yerlerde bakı yönü eksen eğikliğine bağlı olarak yıl içerisinde değişebilir. Kuzey Yarım Kürede bakı yönü Yengeç Dönencesinin kuzeyinde dağların güneye bakan yamaçlarıdır. Güney Yarım Kürede ise bakı yönü Oğlak Dönencesinin güneyinde kalan dağların kuzeye bakan yamaçlarıdır.Bakı Nedir? Sıcaklığa Etkisi Nelerdir?

Bakı nedir? Bakı; Yükseltiye bağlı olarak kalıcı karların üst sınırı, orman alanlarının üst sınırı ve tarımsal faaliyetlerin üst sınırı üzerinde etkilidir. Bakı yönü olan yerlerde güneşlenme süresi uzun, güneş ışınlarının yere geliş açısı fazladır. Bakı etkisini almayan diğer yamaca dulda yamaç denir.

Bakı Etkisinde Kalan Yamaçlarda

  1. Güneş ışınlarının yere düşme açısı daha büyüktür.
  2. Güneşlenme süresi fazladır.
  3. Isı birikimi fazladır.
  4. Sıcaklık daha fazladır.
  5. Karlar daha erken erir.
  6. Tarım ürünlerinde olgunlaşma süresi kısadır.
  7. Kalıcı kar sınırı daha yüksektir
  8. Tarımın üst sınırı daha yüksektir.
  9. Orman üst sınırı daha yüksektir.

Bakı Etkisinde Kalan Yamaçlarda

İklimin elemanı sıcaklık konusuna çalışmak için tıklayınız.

derscografya.com/sicaklik-iklim-bilgisi/

EBA İklimin elemanı sıcaklık çalışmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu