Ekvatoral İklim Nedir, Özellikleri Nelerdir?

0
70 Görüntülenme
Ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir, nerelerde görülür, sıcaklık ve yağış özellikleri nedir, bitki örtüsü nedir, iklim grafiği nasıldır?

Ekvatoral İklimYağmur ormanları

Ekvatoral iklim; sıcak iklimler arasında yer alan tropikal iklim tipidir. Yağmur ormanları iklimi olarak da anılmaktadır.

Ekvatoral iklimin görüldüğü yerler: Ekvator çizgisi çevresinde 10° kuzey enlemi ile 10° güney enlemleri arasında görülür. Özellikle gür yağmur ormanları ile kaplı olan Amazon nehri havzası ve Kongo nehri havzası ekvatoral iklimin en belirgin görüldüğü yerlerdir.Ekvatoral iklim haritası

Ekvatoral iklimin görüldüğü ülkeler; Ekvador, Brezilya, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Sürinam, Fransız Guyanası, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Kostarika, Gabon, Kamerun, Nijerya,Kongo, Kenya, Uganda, Endonezya, Malezya, Filipinler, Papua Yeni Gine vb ülkeler.

Ekvatoral İklimi; Kuzey Yarım Küre’de, 36°-42° kuzey paraleli 26°-45° doğu meridyenleri arasında yer alan Türkiye’de  görülmez

Ekvatoral İklim Özellikleri

Ekvatoral İklim Grafiği

Yıllık sıcaklık ortalaması 25°C olup sürekli yaz koşulları yaşanır.

Yıllık ve günlük sıcaklık farkları çok azdır (2-3°C’yi geçmez). Yıllık sıcaklık farkının azlığı güneş ışınlarının geliş açısının yıl içinde az değişmesiyle, günlük sıcaklık farklarının az oluşu ise nemin fazla olmasıyla ilgilidir.

Yıllık yağış miktarı 2000 mm’nin üzerindedir. Yağış rejimi düzenlidir. Yağışlar, konveksiyonel (yükselim) yağışları kökenlidir.

Her mevsim yağışlı olduğu için akarsuların rejimleri düzenlidir.

Güneş ışınlarının Ekvator’a dik geldiği Ekinoks tarihleri olan Mart ve Eylül aylarında yağış miktarı ve sıcaklık değerleri artar.

Sıcaklık ve nemin fazla olması nedeniyle insanların yerleşme sınırı yaklaşık 1000 m yüksekliğinden itibaren başlar.

Yağmur ormanlar çok olduğu için geleneksel ekvatoral iklim evleri genelde ağaç ve yapraklardan oluşur.

Kimyasal çözülme fazladır. Bu nedenle toprak oluşumu hızlıdır.

Ekvatoral iklimin bitki örtüsü: Doğal bitki örtüsü, geniş yapraklı ve bütün yıl yeşil kalan ağaçlardan oluşan yağmur ormanlarıdır.

Eba Üzerinden iklim tiplerine çalışmak için tıklayınız.

Akdeniz İklimi Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.