Güneş Sistemi Gezegenler

Güneş Sistemi Gezegenler coğrafya 9.sınıf Dünyanın şekli ve hareketleri konusu içerisinde işlenmektedir. Güneş Sisteminin özellikleri güneş sistemi içerisinde yer alan gezegenlerin özellikleri anlatılmaktadır. Güneş Sistemi ve Gezegenler

Güneş Sistemi Gezegenler

Güneş Sistemi ve Gezegenler Dünyamız Samanyolu Galaksisindeki yıldız sistemlerinden güneş sisteminde yer alır. Güneş sistemindeki gezegenler, güneşe yakınlıklarına göre; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün’dür.  24 Ağustos 2006 tarihinde Çek Cumhuriyetinde toplanan gök bilimciler Plüton’u gezegen olmaktan çıkardı. Böylece Dünya’nın yedi kardeşi kaldı. Bütün gezegenler elips şeklinde bir yörüngede hareket ederler. Hızları ve yörünge uzunlukları farklıdır. Güneşe yakın olan gezegenler daha hızlı, uzak olan gezegenler ise daha yavaş hareket ederler. Örnek; Güneş’e en yakın Merkür Güneş çevresindeki bir turunu 88 günde, Mars 687 günde, en uzak olan Neptün ise 164,7 yılda tamamlamaktadır.

Bilim insanları evrenin ve dünyanın nasıl oluştuğunu uzun yıllardır araştırıyor. Evrenin oluşumu konusunda ileriye sürülen teoriler içerisinde bilimsel anlayışa en uygun olanı büyük patlamadır. (Bing bang) Evrenin bir parçası olan dünyanın evren oluşumundan ayrı düşünmek mümkün değildir. Bu nedenle evrenin oluşumu ile ilgili araştırmalar dünyanın oluşumu ile ilgili bilgiler veriyor.

Eğer evren sürekli genişliyorsa, evrendeki gök cisimlerinin geçmişte birbirlerine daha yakın olmaları yani evrenin daha sıkışık olması gerekir. Bu hipotez üzerinden yola çıkan Belçikalı bilim insanı Georges Lemaitre 1927 yılında Büyük Patlama Teorisini (Bing Bang) ortaya koymuştur. Bu teoriye göre evrenin bir başlangıçı vardır ve evren sürekli genişlemektedir. Güneş Sistemi Gezegenler

Dünya evren oluştuğunda kızgın bir gaz kümesi halindeydi. Büyük patlamadan sonra evren genişlemeye ve soğumaya devam ederken Dünyada kendi etrafında dönmesinin etkisiyle dıştan içe doğru soğudu. Başlangıçta süratle dönen kızgın toz ve gaz bulutu iken 4.5 milyar yıl kadar önce küçülerek yarı sıvı durumundaki çok sıcak kayalardan oluşan  ve süratle dönmeyi sürdüren ateş topuna dönüştü. 1.5 milyar yıl önce gezegenimiz yüzeyi soğuyarak sert bir kabukla örtüldü. Meteorların düşmesi ve volkanik hareketler sonucunda Dünyaya özgü bir atmosfer ortaya çıktı. Sıcaklığın düşmesi ile atmosferdeki su buharı yoğunlaşıp yağış şeklinde yeryüzüne düştüğünde su küreyi oluşturdu.

Güneş sistemi

Gezegenler

Gök varlıklarının bütününü (yıldız, gezegen, asteroit, meteor vb.) içinde bulunduran sonsuz boşluğa uzay denir. Dünya, uzay boşluğu ve diğer gök cisimleri ile birlikte evrende (kainat) yer alır. Evren, boyutları bilinemeyen ve hesaplanamayan bir boşluktur. Evrende sayısı bilinmeyen galaksi (gök ada) sistemleri bulunur. Galaksilerin içinde çok sayıda yıldız sistemleri bulunur.

Güneş sitemi içerisinde gezegenlerin özellikleri

Dünya Samanyolu Galaksisi içinde yer alır. Güneş Sistemi Gezegenler , yapıları bakımından karasal ve gaz yapılı gezegenler olmak üzere iki gruba ayrılır. Dünya, karasal yapılı gezegenler içerisinde yer alır ve yaklaşık 150 milyon km mesafe ile Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş sistemi içerisinde ise büyüklük bakımından beşinci gezegendir . Güneşten olan uzaklıklarına göre Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün’dür.

  • Nebula: Uzayda bulunan gaz bulutlarına denir.
  • Yıldız: Kızgın gazlardan oluşan kendiliğinden ısı ve ışık saçan gök cisimlerine denir. (Örneğin: Güneş)
  • Gezegen: Bir yıldızın etrafında dönen katı, gaz ve tozlardan ibaret gök cisimleridir.
  • Asteroit: Yörüngeleri güneş sisteminde Mars ve Jjüpiter gezegenleri arasında kalan gök cisimleridir.

MEB EBA  Güneş Sistemi Gezegenler video için tıklayınız.

Dünyanın Şekli ve Hareketleri Ders Notları

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yazar: | 2018-02-24T22:07:14+00:00 Aralık 16th, 2017|0 Yorumlar

Yazar Hakkında:

Coğrafya eğitimi ve öğretimi ile alakalı; ders notları, soru bankaları, yazılılar, sunular, resimler, videolar vb bilgi paylaşım platformu.

Takıldığın mevzularda yorum yap

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.