Projeksiyonlar

Projeksiyonlar Coğrafya 9.Sınıf Harita Bilgisi Ünitesi içerisinde işlenmektedir. Projeksiyonlar; Silindir Projeksiyon, Konik Projeksiyon, Düzlem Projeksiyon olmak üzere üçe ayrılır. Bu yazı içerisinde bu Projeksiyon Yöntemleri anlatılmaktadır.

Projeksiyonlar (Projeksiyon Yöntemleri)

Dünyanın küresel şeklinden dolayı yeryüzünün tamamını veya bir bölümünü düzleme aktarılması zordur. Harita çiziminde yapılan hataları en aza indirmek için çeşitli çizim yöntemleri geliştirilmiştir. Haritalar önceleri dikkatli arazi incelemelerine bağlı olarak yapılmaktaydı. Bugün ise modern haritalar, hava fotoğrafları ve uydulardan çekilen fotoğrafların bilgisayarlara aktarılmasıyla en az hata ile çizilmektedir. Ancak nasıl yapılırsa yapılsın, Dünya’nın küresel şeklinden dolayı bir yerin hatasız olarak düzlem üzerine aktarılması neredeyse imkansızdır. Olabilecek hataları ve bozulmaları en aza indirebilmek ve küre üzerindeki yerleri doğru aktarabilmek için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlere projeksiyon yöntemleri denir.

Projeksiyon yöntemiyle haritalarda küresellikten kaynaklanan bozulmaya uğrayan alan, uzunluk ve açı özelliklerinden birini veya bir kaçını korumaya çalışır. Çok çeşitli olmakla birlikte harita yapımında en çok kullanılan projeksiyonlar aşağıda anlatılmıştır.

Silindir Projeksiyon

Dünyanın çevresine silindir şeklinde kağıt ile sarılıp, kağıt üzerine aktarılan bilgilerin açılmasıyla oluşturulan projeksiyon türüdür. Bu yöntemle çizilen haritalarda Ekvator ve çevresi gerçeğe daha yakın gösterilirken kutuplara doğru gidildikçe bozulmalar artar. Dünyanın tamamı haritada gösterilebilir. Daha çok deniz ve hava ulaşımında kullanılan haritaların hazırlanmasında kullanılır. Örneğin; Avustralya Kıtası’ndan daha küçük olan Grönland Adası, bu yöntemle çizilen haritalarda Avustralya’dan daha büyük görülür.

Projeksiyonlar

Silindir Projeksiyon

Konik Projeksiyon

Dünyanın çevresinin koni şeklinde kağıt ile sarılıp, kağıt üzerine aktarılan bilgilerin açılmasıyla oluşturulan projeksiyon türüdür. Bu yöntemle çizilen haritalarda orta enlemler ve çevresi gerçeğe daha yakın gösterilmektedir. Konik projeksiyonda alanlar korunur, ancak şekiller bozulur.

Projeksiyonlar

Konik Projeksiyon

Düzlem Projeksiyon

Düzlem halindeki projeksiyon yüzeyinin, kutup noktaları veya dünyanın herhangi bir noktasına teğet olacak şekilde tutulmasıyla oluşturulan projeksiyon türüdür. Daha çok dar alanların çiziminde kullanılan bir yöntemdir. Düzlemin küreye teğet olduğu noktadan uzaklaşıldıkça bozulmalar artar.

Projeksiyonlar

Düzlem Projeksiyon

Bilgi Notu: Günümüzde bilişim teknolojileri ve haritacılık teknikleri çok ileri düzeyde olduğu için bir çok projeksiyon türü kullanılarak gerçeğe çok yakın haritalar çizilmektedir. Ayrıca bir haritada birden fazla projeksiyon yöntemi kullanılmaktadır. Projeksiyonlar

Projeksiyon Yöntemleri (Projeksiyonlar) konusunu MEB EBA üzerinden çalışmak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Kazanım: 9.1.5. Haritayı oluşturan unsurlardan yararlanarak harita kullanır.
a) Projeksiyonlara yer verilir.
b) Farklı harita türlerine ve kullanım amaçlarına yer verilir.
c) Ölçek ile uzunluk ve alan ilişkilerinde basit örneklere yer verilir. Alan hesaplamalarında sadece gerçek alan hesaplamalarına yer verilir.

Bu kazanıma ait diğer dersler için aşağıdaki konulara tıklayınız.

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yazar: | 2018-03-07T19:35:43+00:00 Aralık 5th, 2017|0 Yorumlar

Yazar Hakkında:

Coğrafya eğitimi ve öğretimi ile alakalı; ders notları, soru bankaları, yazılılar, sunular, resimler, videolar vb bilgi paylaşım platformu.

Takıldığın mevzularda yorum yap

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.