Yer şekillerini haritalara aktarma yöntemleri

Yer şekillerini haritalara aktarma yöntemleri coğrafya 9.sınıf Harita bilgisi ünitesi içerisinde işlenmektedir.Bu konu içerisinde Tarama yöntemi, Gölgelendirme yöntemi, Kabartma yöntemi, Renklendirme yöntemi, İzohips Yöntemi (Eş yükselti eğrisi) anlatılmaktadır.

Yer şekillerini haritalara aktarma yöntemleri

Tarama Yöntemi

Tarama yöntemi

Tarama yöntemi

Bu yöntem, yeryüzünü eğim doğrultusunda çizilen çizgilerle ifade etme yöntemidir. Bu yöntemde eğimin fazla olduğu yerlerde çizgiler kısa, kalın ve sıktır. Eğimin azal yerlerde ise çizgiler uzun, ince ve seyrektir. Düz yerler boş bırakılır. Çizgilerin uzanış doğrultusu eğim yönünü gösterir. Tarama yöntemiyle çizilen haritalar yüzey şekilleri hakkında genel bir fikir verir. Yer şekilleri hakkında ön fikir veren tarama tekniği günümüzde kullanılmamaktadır.

Gölgelendirme Yöntemi

Gölgelendirme yöntemi

Gölgelendirme yöntemi

Haritalar, bir köşesinden 45°’lik eğimli bir ışıkla aydınlatıldığı kabul edilerek çizilir. Harita aydınlatıldığında ışık alan yerler açık, ışık almayan yerler ise koyu gösterilir. Haritadaki yer şekillerinin yükseltisine bağlı olarak açık tonlu renkten koyu tonlu renklere doğru geçiş yapılarak yer şekilleri gösterilir. Bu yöntemde yükselti basamakları bulunmadığından, yükseltileri tespit etmek ve profil çıkarmak olanaksızdır. Bu nedenle gölgelendirme yöntemi modern haritacılıkta yardımcı bir yöntem olarak kullanılır.

Kabartma Yöntemi

Kabartma yöntemi

Kabartma yöntemi

 Bu yöntemle hazırlanan haritalarda, yükselti değerleri belli oranda küçültülür ve yer şekilleri kabartılarak gösterilir. Bu haritalar yer şekillerinin üç boyutlu ve gerçeğe en uygun olarak gösterilmesini sağlar. Ancak bu haritaların yapılışı ve taşınması zor olduğundan kullanımı yaygın değildir. Kabartma haritaların yapımı, zaman içinde teknolojiyle birlikte gelişmiştir. Önceleri alçı malzemesinden elle ve göz kararıyla yapılan bu haritalar, günümüzde bilgisayarlarla gerçeğine uygun olarak yapılmakta ve seri şekilde üretilmektedir. Bu haritalar, daha çok özel amaçlı kullanımlarda yararlı olmaktadır.

Renklendirme Yöntemi

Renklendirme yöntemi

Renklendirme yöntemi

 Renklendirme yöntemi ile hazırlanan haritalarda (fiziki haritalar vb.) yeryüzü şekillerinin yükselti basamakları renklerle gösterilir. Yükseltisi deniz seviyesine yakın yerler yeşil, yükseltinin arttığı yerler sarı, kahverengi ve bu renklerin tonları ile gösterilir. Bu yöntemle hazırlanan haritalarda renkler, ova ve plato gibi yerleri değil sadece yükseltiyi gösterir. Ayrıca buzullar ve kalıcı karlar beyaz, su kaynakları ise mavi renkle gösterilir. Mavi renk koyulaştıkça derinlik artar.

İzohips (Eş yükselti) Yöntemi

 Deniz seviyesine göre aynı yükseltide bulunan noktaların birleştirilmesi ile oluşan eğrilerin kullanıldığı yöntemdir. Eğrilerin sık ya da seyrek olması, yüzey şekilleri hakkında bilgi verir. Deniz seviyesine göre aynı derinlikteki noktaların birleştirilmesi ile oluşturulan eğrilere ise izobat (eş derinlik) denir. Kıyı çizgisi, izohips ile izobatların birleşme noktalarıdır. İzohips yöntemi haritalarda yer şekillerini gösterme yöntemlerinden en yaygın olanıdır. Bu yöntemle çizilmiş haritaların kullanımını kolaylaştırmak için belirli yükseltiler, farklı renklerle gösterilir.

Yer şekillerini haritalara aktarma yöntemleri konusunu MEB EBA üzerinden çalışmak için aşağıdaki linklere tıklayınız.

  • Yer şekillerini haritalara aktarma yöntemleri Konu testi için tıklayınız.
  • Yer şekillerini haritalara aktarma yöntemleri Konu videosu için tıklayınız.

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Yazar: | 2018-02-24T20:13:55+00:00 Aralık 13th, 2017|0 Yorumlar

Yazar Hakkında:

Coğrafya eğitimi ve öğretimi ile alakalı; ders notları, soru bankaları, yazılılar, sunular, resimler, videolar vb bilgi paylaşım platformu.

Takıldığın mevzularda yorum yap

1000+ Abone Arasına Katıl

Ders notları, test sorular, yazılılar, sunular vb coğrafya adına her şey ilk sana gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.